FAO.org

Inicio > Acerca de > Reuniones > COFI SCA-es > Miembros del Subcomité

COFI Subcomité de Acuicultura

10.ª reunión
Trondheim, Noruega
23-27 de agosto de 2019

Session Date Venue Chairperson Vice Chairpersons Chairperson Drafting Committee Members Drafting Committee

10th

23-27 August 2019

Trondheim, Norway

Mr Yngve Torgersen (Norway)

Mexico, Turkey, Indonesia, Belgium

9th

24-27 October 2017

FAO HQ, Rome, Italy

Mr. H.A. Abdolhay
(the Islamic Republic of Iran)

Norway
Cameroon
USA

Mr Yngve Torgersen (Norway)

Belgium, Comoros, Germany, Indonesia, the Netherlands, Peru, Uganda

8th

5-9 October 2015

Brasilia
Federative Republic of Brazil

Mr Rodrigo Roubach
(Brazil)

Islamic Republic of Iran
Norway
USA

Mr Alistair Struthers (Canada)

Brazil, Cameroon, Indonesia, Islamic Republic of Iran, Germany, Kenya, Norway, Republic of Korea

7th

7-11 October 2013

St Petersburg
Russian Federation

Mr Mikhail Glubokovsky
(Russian Federation)

Brazil,
Islamic Republic of Iran
Canada

Mr S. Subasinghe
(Sri Lanka)

Brazil, Chile, Indonesia, Kenya, Mozambique, Norway, Russian Federation, United Kingdom, United States of America

6th

26-30 March 2012

Cape Town
South Africa

Ms Susan Claire
Middleton
(South Africa)

Russian Federation
Oman
USA

Mr Yngve
Torgersen
(Norway)

Argentina, Canada, Chile, France, India, Namibia, South Africa, Thailand, United States of America

5th

27 September-1 October 2010

Phuket, Thailand

Ms Supranee Chinabut (Thailand)

South Africa
Chile
France

Mr Yngve Torgersen (Norway)

Canada, Germany, India, Norway, Papua New Guinea, South Africa, Thailand, United States of America

4th

6-10 October 2008

Puerto Varas, Chile

Ms Marisol Álvarez (Chile)

Thailand
Russian Federation
Australia

Ms Linda Chaves (United States of America)

Belgium, Canada, China, Ecuador, India, Mexico, Norway, Thailand, Uganda, United States of America

3rd

4-8 September 2006

New Delhi, India

Mr Ajay Bhattacharya (India)

Chile
Canada
Belgium

Ms Linda Chaves (United States of America)

Brazil, Canada, Chile, Finland, Japan, Kenya, Oman, Thailand, United States of America

2nd

7-11 August 2003

Norway, Trondheim

Mr Jerónimo Ramos Saenz Pardo (Mexico)

Poland
Egypt
United States of America
Mauritania
India

Mr François Gauthiez (France)

Angola, Australia, Canada, China, Colombia, Egypt, European Community, France, Guatemala, Iceland, Indonesia, Japan, New Zealand, South Africa, United States of America

1st

18-22 April 2002

Beijing, People's Republic of China

Mr Glenn Hurry (Australia)

Norway
Tanzania
China

Mr Alfredo Herrera Mesina (Mexico)

Canada, Chile, China, Côte d'Ivoire, Cuba, Fiji, Hungary, India, Italy, Lebanon, Mexico, Oman, Senegal, Uganda, United States of America