Governing and Statutory Bodies Web site
 

Officers of the Conference

Chairpersons

Vice-Chairpersons

Commissions

General Committee

Credentials Committee

Resolutions Committee

 

VICE-CHAIRPERSONS OF THE CONFERENCE

Year

Session

Region

Name

Country

2019

41st

Europe
Near East
Asia

Mr Ulrich Seidenberger
Mr Abdulla bin Abdulaziz Al Subaie
Mr Thanawat Tiensin

Germany
Qatar
Thailand

2017

40th

Africa
North America
Southwest Pacific

Mr Hassan Abouyoub
Mr Thomas Duffy
Mr Noah Patrick Kouback

Morocco
United States of America
Vanuatu

2015

39th

Latin America and the Caribbean
Europe
Near East

Mr Claudio Javier Rozencwaig
Mr Serge Tomasi
Mr Majid Dehghan Shoar

Argentina
France
Iran (Islamic Republic of)

2013

38th

Africa
Europe
Asia

Mr Kouassi Adjoumani Kobenan
Mr Thomas Wriessnig
Mr Mahinda Yapa Abeywardena

Côte d’Ivoire
Germany
Sri Lanka

2011

37th

Latin America and the Caribbean
Near East
Europe

Mr Juan Camilo Restrepo
Mr Ezz Al Deen Al Dawla
Mr Pietro Sebastiani

Colombia
Iraq
Italy

2009

36th

Asia
Europe
Africa

Mr C. Q. K. Mustaq Ahmed
Mr Hans-Heinrich Wrede
Ms Mary Margaret Muchada

Bangladesh
Germany
Zimbabwe

2008

35th (Special)

Latin America and the Caribbean
Near East
North America

Mr Guillermo Salazar
Mr El Zubair Bashir Taha
Mr Lee Brudvig

Panama
Sudan
United States of America

2007

34th

Asia
Europe
Near East

Mr Kaman Nainggolan
Mr Vladimir Iosifov
Mr Abu Baker Al-Mabrouk Al-Mansouri

Indonesia
Russian Federation
Libya

2005

33rd

Africa
Europe
Near East

Mr Arefaine Berhe
Mr Romualdo Bettini
Mr Abubaker El-Mansury

Eritrea
Italy
Libya

2003

32nd

Africa
Europe
Latin America and the Caribbean

Mr Hélder dos Santos Félix Muteia
Mr Michael Odevall
Mr Juan Francisco Reyes López

Mozambique
Sweden
Guatemala

2001

31st

Europe
Near East
Asia

Mr Francis Montanaro Mifsud
Mr Majzoub Al-Kalifa Ahmad
Mr J.N.L. Srivastava

Malta
Sudan
India

1999

30th

Latin America and the Caribbean
Near East
Europe

Mr Juan Nuiry Sánchez
Mr Saeed Nouri-Naeeni
Mr Jan Berteling

Cuba
Iran (Islamic Rep. of)
Netherlands

1997

29th

Asia
Africa
Europe

Mr Liu Jiang
Mr Paul Bandoma
Mr Beglar Tavartkiladze

China
Democratic Rep. of Congo
Georgia

1995

28th

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

Mr Salah Hamdi
Mr Juan Nuiry Sanchez
Ms Mária Kadlecikova

Tunisia
Cuba
Slovakia

1993

27th

Asia
Europe
Near East

Mr M. Majidul-Haque
Mr J. Laureau
Mr W. A. Elkhereiji

Bangladesh
France
Saudi Arabia

1991

26th

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

Mr Gerard Phirinyane Khojane
Mr Gonzalo Bula Hoyos
Mr Arpád Szabo

Lesotho
Colombia
Czech Republic

1989

25th

Near East
Asia
Latin America and the Caribbean

Mr Abdel Magid Al Gaoud
Mr Charoen Kanthawongs
Mr Gonzalo Bula Hoyos

Libya
Thailand
Colombia

1987

24th

Africa
Europe
Asia

Mr Joao Pereira Silva
Mr L. Th. B. Hertog
Mr Md. Mahbubuzzaman

Cabo Verde
Netherlands
Bangladesh

1985

23rd

Southwest Pacific
Latin America and the Caribbean
Asia
Near East

Mr L.P. Duthie
Mr R.L. Cheltenham
Mr S.B. Singh
Mr A.O. Dawarda

Australia
Barbados
India
Libya

1983

22nd

Asia
Europe
Latin America and the Caribbean

Mr He Kang
Mr Demetrios Christodoulou
Mr Javier Gazzo Fernández-Dávila

China
Cyprus
Peru

1981

21st

Europe
Asia
Near East

Mr Claude Batault
Mr Edward L. Senanayake
Mr Amer Mahdi Saleh Khashaly

France
Sri Lanka
Iraq

1979

20th

Latin America and the Caribbean
Asia
Africa

Mr Germán Bula Hoyos
Mr Mohammad Fazil Janjua
Mr Abdellatif Ghissassi

Colombia
Pakistan
Morocco

1977

19th

Europe
Africa
Near East

Mr O.R. Borin
Mr S. Essimengane
Mr S. Juma'a

Italy
Gabon
Jordan

1975

18th

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

Mr A. Denguet
Mr R. Hoyos Rubio
Mr L. Velay

Congo
Peru
France

1973

17th

Latin America and the Caribbean
Asia
Europe

Ms M. Paniza de Bellavita
Mr Hao Chung-Shih
Mr I. Ionascu

Panama
China
Romania

1971

16th

Asia
North America
Africa

Mr T.P. Singh
Mr A.J. Mair
Mr R. Gobe

India
United States of America
Cameroon

1970

GCC*

Asia

Mr Mahmoud A. Haroon

Pakistan

1969

15th

Asia
Africa
Europe

Mr Mahmoud A. Haroon
Mr S. I. Koroma
Mr E. M. West

Pakistan
Sierra Leone
United Kingdom

1967

14th

Latin America and the Caribbean
Africa
Asia

Mr Mozart Gurgel Valente Jr.
Mr Bruce Roy McKenzie
Mr A. H. M. Shams-ud-Doha

Brazil
Kenya
Pakistan

1965

13th

Latin America and the Caribbean
Asia
Africa

Mr Juan Gil Preciado
Mr Mohammed Khurshid
Mr J.K. Babiiha

Mexico
Pakistan
Uganda

1963

12th

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

Mr Stephen Tolbert
Mr Victor Jimenez Landinez
Mr Lambros Eutaxias

Liberia
Venezuela (Bolivarian Rep. of)
Greece

1961

11th

Latin America and the Caribbean
Asia
Africa

Mr Orlando Sandoval
Mr K.M. Sheikh
Mr Jacques Kuoh Moukouri

Chile
Pakistan
Cameroon

1959

10th

Asia
Near East
Europe

Mr Soesilo H. Prakoso
Mr Sayed Marei
The Earl Waldegrave

Indonesia
United Arab Republic
United Kingdom

1957

9th

Europe
Near East
Southwest Pacific

Mr Michel Cépède
Mr Kazem Moshir Fatemi
Mr James Vincent Moroney

France
Iran (Islamic Rep. of)
Australia

1956

3rd Special

Latin America and the Caribbean
Near East
North America

Mr Carlos Faillace
Mr Younis Sabet
Mr J.F. Booth

Colombia
Egypt
Canada

1955

8th

Latin America and the Caribbean
Asia
Europe

Mr J. Federico Intriago
Mr Ajit Prasad Jain
Mr S.L. Mansholt

Ecuador
India
Netherlands

1953

7th

Near East
Southwest Pacific
Latin America and the Caribbean

Mr Abdel Sidky
Mr Frank W. Bulcock
Mr Ramón Beteta

Egypt
Australia
Mexico

1951

6th

North America
Latin America and the Caribbean
Asia

Mr J.S. Barton
Mr Eduardo Zuleta Angel
Mr Phra Chung Kashetra

Canada
Colombia
Thailand

1950

2nd Special

Europe
Latin America and the Caribbean
Asia

Mr Kalle Teodor Jutila
Mr Walder de Lima Sarmanho
Mr B.K. Nehru

Finland
Brazil
India

1949

5th

Europe
Southwest Pacific
Near East

Mr S.L. Mansholt
Mr Norman J.O. Makin
Mr Darwish Al-Haidari

Netherlands
Australia
Iraq

1948

4th

Asia
Latin America and the Caribbean
Europe

Mr V.K. Wellington Koo
Mr Jose Manuel Casanova
Mr James M. Dillon

China
Cuba
Ireland

1948

1st Special

Latin America and the Caribbean
Europe
Near East

Mr Newton de Castro Belleza
Mr Henrik de Kauffmann
Mr Mohamed Amin Zaky

Brazil
Denmark
Egypt

1947

3rd

Asia
Africa
Near East

Mr P.W. Tsou
Mr P.R. Viljoen
Mr Mahmoud Bey Zaki

China
South Africa
Egypt

1946

2nd

Europe
Asia
Southwest Pacific

Mr R. Lefèvre
Mr J.P. Srivastava
Mr E.J. Fawcett

Belgium
India
New Zealand

1945

1st

Asia
Latin America and the Caribbean
Near East

Mr P.W. Tsou
Mr Manuel J. Zevada
Mr Anis Azer

China
Mexico
Egypt

*General Commemorative Conference

To top