Governing and Statutory Bodies Web site
 

Officers of the Council

Chairpersons

Drafting Committees

 

DRAFTING COMMITTEES OF THE COUNCIL

Session

Year

Chairperson

Members

149th

2014

Mr Marc Mankoussou
(Congo)

Afghanistan, Argentina, Australia, Bangladesh, Cameroon, Congo, Ecuador, Egypt, India, Japan, Madagascar, Portugal, Russian Federation and the United States of America

148th

2013

Mr Neil Briscoe
(United Kingdom)

Argentina, Australia, Bangladesh, Canada, Ecuador, Germany, Indonesia, Iran (Islamic Republic of), Iraq, Japan, Morocco, Russian Federation, South Africa, United Kingdom

147th

2013

No Drafting Committee

146th

2013

Mr Abdul Razak Ayazi
(Afghanistan)

Afghanistan, Argentina, Australia, Bangladesh, Cabo Verde, China, Ecuador, Egypt, Germany, Ireland, Japan, Jordan, Russian Federation, Uganda, United States of America

145th

2012

Ms Bérengère Quincy
(France)

Afghanistan, Argentina, Australia, Bangladesh, Canada, Chile, China, Equatorial Guinea, France, Indonesia, Japan, Poland, Russian Federation, Saudi Arabia, Togo

144th

2012

Mr Carlos Bentancour
(Uruguay)

Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, China, Côte d'Ivoire, Denmark, Ecuador, Republic of Korea, Russian Federation, United States of America

143rd

2011

Mr Antonio Lizcano Palomares
(Spain)

Afghanistan, Argentina, Australia, Canada, China, Mozambique, Republic of Korea, Russian Federation, Spain, Tunisia, Uruguay

142nd

2011

No Drafting Committee

141st

2011

Ms Gothami Indikadahena
(Sri Lanka)

Afghanistan, Argentina, Australia, Brazil, China, France, Gabon, Japan, Russian Federation, Sri Lanka, Syrian Arab Republic, Thailand, United Kingdom, United Republic of Tanzania, United States of America

140th

2010

Mr Travis Power
(Australia)

Afghanistan, Australia, Belgium, Canada, Chile, Ghana, Morocco, Philippines, Russian Federation, Thailand, Turkey, United Kingdom

139th

2010

Ms Mary Margaret Muchada
(Zimbabwe)

Afghanistan, Australia, Brazil, China, France, Ghana, Pakistan, Russian Federation, Saudi Arabia, United States of America, Uruguay, Zimbabwe

138th

2009

No Drafting Committee

137th

2009

Ms Rita Giuliana Mannella
(Italy)

Afghanistan, Australia, Brazil, Canada, Chile, China, Egypt, Ethiopia, Germany, Indonesia, Italy, Japan, Morocco, Russian Federation

136th

2009

Ms Lamya Ahmed Al-Saqqaf
(Kuwait)

Afghanistan, Australia, Brazil, China, France, Gabon, Indonesia, Japan, Kuwait, Mexico, Russian Federation, Turkey, United Kingdom, United States of America, Zimbabwe

135th

2008

No Drafting Committee

134th

2007

No Drafting Committee

133rd

2007

Mr Vic Heard
(United Kingdom)

Australia, Bangladesh, Brazil, Canada, Chile, China, Egypt, Ethiopia, France, Gabon, Japan, Netherlands, Oman, Ukraine, United Kingdom

132nd

2007

Ms Ligia Maria Scherer
(Brazil)

Australia, Bolivia (Plurinational State of), Brazil, China, Egypt, Gabon, Germany, Indonesia, Japan, Oman, United Kingdom, United States of America, Zambia

131st

2006

Mr Zohrab V. Malek
(Armenia)

Angola, Armenia, Australia, Bangladesh, Brazil, Cameroon*, Canada, Egypt, France, Italy, Japan, Netherlands, Oman, Peru, Philippines, Sweden
(* Cameroon was replaced by Côte d'Ivoire after the first meeting of the Drafting Committee)

130th

2005

No Drafting Committee

129th

2005

Mr César Fión Morales
(Guatemala)

Australia, Canada, Eritrea, Germany, Guatemala, Indonesia, Iran (Islamic Republic of), Italy, Japan, Mexico, Nigeria, Oman, Thailand, United Kingdom

128th

2005

Mr Willem Brakel
(United States of America)

Angola, Australia, Egypt, Indonesia, Japan, Mexico, Netherlands, Pakistan, Panama, Romania, Uganda, United Arab Emirates, United Kingdom, United States of America

127th

2004

Mr Noel D. De Luna
(Philippines)

Australia, Burkina Faso, Canada, Chile, Congo, Cuba, Egypt, Finland, Germany, Japan, Philippines, Republic of Korea, Romania, Syrian Arab Republic

126th

2003

No Drafting Committee

125th

2003

Ms Claire Gaudot (France)
Vice-Chairperson:
Mr Philippe J. Lhuillier (Philippines)

Australia, Bolivia (Plurinational State of), Burkina Faso, Canada, France, Indonesia, Iran (Islamic Republic of), Italy, Japan, Philippines, Peru, Saudi Arabia, Swaziland, Switzerland

124th

2003

Mr Samuel Cherunge Yegon
(Kenya)

Australia, Chile, China, Finland, Germany, Guatemala, Italy, Japan, Kenya, Libya, Qatar, Sri Lanka, Syrian Arab Republic, United States of America

123rd

2002

Mr Seth D. Winnick
(United States of America)

Australia, Bulgaria, Cameroon, Egypt, France, Iceland, India, Mexico, Peru, Philippines, Republic of Korea, Saudi Arabia, Tunisia, United States of America

122nd

2001

No Drafting Committee

121st

2001

Mr Nahi Al-Shibani
(Syrian Arab Republic)

Australia, Burkina Faso, Canada, Germany, Guatemala, Iceland, India, Iran (Islamic Republic of), Japan, Madagascar, Peru, Sri Lanka, Syrian Arab Republic

120th

2001

Ms Hedwig Wögerbauer
(Austria)

Australia, Austria, Cyprus, France, Guatemala, Japan, Mexico, Morocco, Pakistan, Philippines, Saudi Arabia, Syrian Arab Republic, United States of America, Zimbabwe

119th

2000

Mr Acisclo Valladares Molina
(Guatemala)

Australia, Brazil, Cameroon, France, Guatemala, Hungary, Iceland, Iran (Islamic Republic of), Japan, Morocco, Pakistan, Syrian Arab Republic, Thailand, United States of America

118th

1999

No Drafting Committee

117th

1999

Ms Hedwig Wögerbauer
(Austria)

Australia, Austria, Bangladesh, Brazil, Canada, Chile, Italy, Morocco, Pakistan, Republic of Korea, Saudi Arabia, South Africa, Syrian Arab Republic

116th

1999

Ms Neela Gangadharan
(India)

Australia, Brazil, Cameroon, Cuba, France, India, Iran (Islamic Republic of), Japan, Poland, Qatar, South Africa, Thailand, United Kingdom, United States of America

115th

1998

Mr Pedro Pinto da Silva
(Portugal)

Argentina, Australia, Canada, Cuba, Denmark, Egypt, Eritrea, Iran (Islamic Republic of), Japan, Mauritania, Pakistan, Portugal, Republic of Korea, Romania

114th

1997

No Drafting Committee

113th

1997

Mr Atul Sinha
(India)

Algeria, Australia, Canada, Chile, China, Germany, Ghana, India, Iran (Islamic Republic of), Italy, Japan, Syrian Arab Republic, Uruguay

112th

1997

Mr Daniel Berthery
(France)

Australia, Bangladesh, China, Cuba, France, Germany, Iran (Islamic Republic of), Japan, Senegal, Syrian Arab Republic, Uganda, United States of America, Uruguay

111th

1996

Mr Christophe Kiemtoré
(Burkina Faso)

Australia, Burkina Faso, Canada, Chile, China, France, India, Iran (Islamic Republic of), Japan, Mexico, Norway, Syrian Arab Republic, Uganda

110th

1995

No Drafting Committee

109th

1995

Mr Jacques Laureau
(France)

Australia, Cameroon, Canada, Chile, Egypt, France, Germany, Honduras, Japan, Republic of Korea, Syrian Arab Republic, Thailand, Uganda

108th

1995

Ms Ileana Di Giovan Battista
(Argentina)

Argentina, Australia, Bangladesh, Belgium, Chile, China, Congo, Egypt, Iran (Islamic Republic of), Japan, Norway, Slovakia, Uganda, United States of America

107th

1994

Mr Adel M. Aboul-Naga
(Egypt)

Argentina, Australia, Belgium, Canada, Cabo Verde, Cyprus, Egypt, France, India, Indonesia, Japan, Libya, Norway, Uganda, Venezuela (Bolivarian Republic of)

106th

1994

Mr Per H. Grue
(Norway)

Australia, Burkina Faso, Egypt, Hungary, Japan, Malaysia, Norway, Spain, Sri Lanka, Swaziland, Syrian Arab Republic, Thailand, Trinidad and Tobago, United States of America, Venezuela (Bolivarian Republic of)

105th

1993

No Drafting Committee

104th

1993

Mr Shahid Rashid
(Pakistan)

Argentina, Australia, Canada, Colombia, Egypt, Indonesia, Japan, Kenya, Pakistan, Saudi Arabia, Spain, Sweden, Tunisia

103rd

1993

Mr Adel Mahmoud Aboul-Naga
(Egypt)

Bangladesh, Brazil, Democratic Republic of the Congo, Egypt, France, Indonesia, Japan, Libya, Mexico, Spain, Sweden, United Republic of Tanzania, United States of America

102nd

1992

Mr David Drake
(Canada)

Angola, Argentina, Australia, Canada, France, Iran (Islamic Republic of), Japan, Mexico, Pakistan, Philippines, Sudan, Sweden, Zambia

101st

1991

No Drafting Committee

100th

1991

Mr Mustapha-Menouar Sinaceur (Morocco)

Australia, Canada, Colombia, Cuba, Egypt, France, Germany, Ghana, India, Libya, Morocco, Republic of Korea, Sweden

99th

1991

Mr Sture Theolin
(Sweden)

Colombia, Costa Rica, Egypt, France, India, Japan, Kenya, Morocco, Netherlands, Saudi Arabia, Sweden, Thailand, United States of America

98th

1990

Mr Muhammad Saleem Khan
(Pakistan)

Argentina, Canada, Cameroon, Colombia, Finland, France, Indonesia, Japan, Morocco, Netherlands, Nigeria, Pakistan, Saudi Arabia

97th

1989

No Drafting Committee

96th

1989

Ms Mónica Deregibus
(Argentina)

Algeria, Argentina, Australia, Egypt, France, India, Japan, Lebanon, Lesotho, Malaysia, Mexico, Spain, United States of America

95th

1989

Mr Hannu Halinen
(Finland)

Algeria, Australia, Brazil, Ethiopia, Finland, France, India, Iraq, Lebanon, Mexico, Philippines, Switzerland, United States of America

94th

1988

Mr Yousef Ali Mahmoud Hamdi
(Egypt)

Argentina, Australia, Egypt, India, Iran (Islamic Republic of), Japan, Madagascar, Mexico, Pakistan, Spain, United States of America

93rd

1987

No Drafting Committee

92nd

1987

Mr Temel Iskit
(Turkey)

Brazil, China, Denmark, Egypt, France, Lebanon, Nicaragua, Niger, Switzerland, Thailand, Turkey, United States of America, Zambia

91st

1987

Mr V.K. Sibal
(India)

Democratic Republic of the Congo, Egypt, France, India, Italy, Lebanon, Mexico, Philippines, Trinidad and Tobago, Turkey, United States of America, Zambia

90th

1986

Mr José Ramon López-Portillo Romano (Mexico)

Australia, Bangladesh, Bulgaria, Cameroon, Colombia, Egypt, France, Gambia, Italy, Lebanon, Mexico, Philippines, United States of America

89th

1985

No Drafting Committee

88th

1985

Mr David R. Gregory
(Australia)

Australia, Brazil, Denmark, India, Italy, Japan, Lebanon, Malaysia, Mexico, Senegal, United Republic of Tanzania, United States of America, Yemen

87th

1985

Mr Joseph Tchicaya
(Congo)

Argentina, Australia, Colombia, Congo, Egypt, India, Italy, Lebanon, Malawi, Philippines, Spain, United States of America

86th

1984

Mr Javed Musharraf
(Pakistan)

Argentina, Bulgaria, Burkina Faso, Canada, Italy, Lebanon, New Zealand, Norway, Pakistan, Panama, Philippines, Sierra Leone, Tunisia

85th

1983

No Drafting Committee

84th

1983

Mr G.J. Boxall
(New Zealand)

Congo, Cuba, Egypt, Ethiopia, France, India, Iraq, Mexico, New Zealand, Norway, Thailand, United States of America

83rd

1983

Mr Leopoldo Ariza Hidalgo
(Cuba)

Afghanistan, Congo, Ethiopia, France, Germany, Indonesia, Iraq, Mexico, New Zealand, Pakistan, United States of America

82nd

1982

Mr A.G. Ngongi Namanga
(Cameroon)

Cuba, Egypt, France, Lesotho, New Zealand, Philippines, United States of America

81st

1981

No Drafting Committee

80th

1981

Ms Giovannella Rossi Perotti
(Italy)

Australia, El Salvador, Germany, Kenya, Lebanon, Malaysia, Mexico, Poland, Senegal, Sri Lanka, United States of America

79th

1981

Ramadhar (India)

Australia, Bangladesh, Brazil, Cameroon, France, Lebanon, United States of America, Zambia

78th

1980

Mr Antonio Lopes Ribeiro
(Portugal)

Australia, Bangladesh, Democratic Republic of the Congo, El Salvador, France, Ghana, Iraq, United States of America

77th

1979

No Drafting Committee

76th

1979

Mr Alvaro Echeverria Zuno
(Mexico)

Australia, Democratic Republic of the Congo, France, Ghana, Lebanon, Mexico, Philippines, Sweden, United States of America

75th

1979

Mr Parvez Masud
(Pakistan)

Australia,  Democratic Republic of the Congo, France, Ghana, India, Lebanon, United States of America, Venezuela (Bolivarian Republic of)

74th

1978

Mr Michel-Akis Papageorgiou
(Greece)

Cuba, Democratic Republic of the Congo, France, Ghana, India, Libya, New Zealand, United States of America

73rd

1977

No Drafting Committee

72nd

1977

Mr Quazi Habidul Haque
(Bangladesh)

Brazil, Czechoslovakia, Egypt, New Zealand, Philippines, Tunisia, United States of America

71st

1977

Mr Ahmad Tejan Wadda
(Gambia)

Bangladesh, Brazil, France, Gabon, New Zealand, Pakistan, United States of America

70th

1976

Mr Adji Ismet Hakim
(Indonesia)

India, Jordan, New Zealand, Peru, Tunisia, United Kingdom, United States of America

69th

1976

Mr Salah Elabd
(Egypt)

France, Gabon, Mexico, New Zealand, Philippines, United States of America

68th

1975

No Drafting Committee

67th

1975

Mr Milan Trkulja
(Yugoslavia)

Argentina, France, Jordan, Philippines, Tunisia, United States of America

66th

1975

Mr Javed Salim Khan
(Pakistan)

Australia, Egypt, France, Indonesia, Mexico, United States of America

65th

1975

Mr Rafael Contreras Cortes
(Spain)

Australia, Brazil, Germany, Pakistan, Sudan, Tunisia, United States of America

64th

1974

Mr Kamala Prasad
(India)

Argentina, Canada, Congo, Italy, Sudan, Thailand

63rd

1974

Mr A.A.W. Landymore
(United Kingdom)

Australia, Egypt, France, Panama, Sierra Leone, Sri Lanka, United States of America

62nd

1973

No Drafting Committee

61st

1973

Pakistan

Australia, Colombia, France, Kenya, Sudan, United States of America

60th

1973

Mr Alfredo Saco
(Peru)

Argentina, Pakistan, Sierra Leone, Switzerland, Syrian Arab Republic, United States of America

59th

1972

Mr E.R. Woods
(New Zealand)

Chile, Hungary, Japan, Morocco, United Republic of Tanzania, United States of America

58th

1971

No Drafting Committee

57th

1971

Mr A.T.M. Silva
(Sri Lanka)

Belgium, Democratic Republic of the Congo, Iraq, New Zealand, Peru, United States of America