Governing and Statutory Bodies Web site
 

Officers of the Council

Chairpersons

Vice Chairpersons

Drafting Committees

 

VICE-CHAIRPERSONS OF THE COUNCIL

Year

Session

Vice-Chairpersons

Country

Region

2019

162nd

Mr Gunter Walkner
Ms María Cristina Boldorini
Mr Abdul Malik Melvin Castelino Bin Anthony

Austria
Argentina
Malaysia

Europe
Latin America and the Caribbean
Asia

2019

161st

Mr Boumedienne Mahi
Mr Abdulaziz Ahmed Al Malki Al-Jehani
Mr Thomas Duffy

Algeria
Qatar
United States of America

Africa
Near East
North America

2018

160th

Mr Thanawat Tiensin
Mr Thomas Duffy
Mr Elías Rafael Eljuri Abraham

Thailand
United States of America
Venezuela (Bolivarian Republic of)

Asia
North America
Latin America and the Caribbean

2018

159th

Mr Seydou Cissé
Ms Anna Gebremedhin
Mr Yousef Juhail

Côte d’Ivoire
Finland
Kuwait

Africa
Europe
Near East

2017

158th

Ms María Cristina Boldorini
Mr Ditya Agung Nurdianto
Mr Hinrich Thölken

Argentina
Indonesia
Germany

Latin America and the Caribbean
Asia
Europe

2017

157th

Mr Abdul Razak Ayazi
Mr Imed Selatnia
Mr Vlad Mustaciosu

Afghanistan
Algeria
Romania

Near East
Africa
Europe

2017

156th

Mr Claudio Rozencwaig
Mr Lupino Lazaro
Mr Snaglin Yoon

Argentina
Philippines
Republic of Korea

Latin America and the Caribbean
Asia
Asia

2016

155th

Mr Joseph Ngetich
Mr Abdulaziz Ahmed Al Malki Al-Jehani
Mr Vlad Mustaciosu

Kenya
Qatar
Romania

Africa
Near East
Europe

2016

154th

Mr Jón Erlingur Jónasson
Ms Azulita binti Salim
Mr Elías Rafael Eljuri Abraham

Iceland
Malaysia
Venezuela (Bolivarian Republic of)

Europe
Asia
Latin America and the Caribbean

2015

153rd

Mr Crisantos Obama Ondo
Mr Yousef Jhail
Ms Gerda Verburg

Equatorial Guinea
Kuwait
Netherlands

Africa
Near East
Europe

2015

152nd

Mr Niu Dun
Ms Gerda Verburg
Ms Mónica Robelo Raffone

China
Netherlands
Nicaragua

Asia
Europe
Latin America and the Caribbean

2015

151st

Mr Amr Mostafa Kamal Helmy
Mr Neil Briscoe
Mr Godfrey Magwenzi

Egypt
United Kingdom
Zimbabwe

Near East
Europe
Africa

2014

150th

Mr Mafizur Rahman
Ms Maria Laura da Rocha
Mr Serge Tomasi

Bangladesh
Brazil
France

Asia
Latin America and the Caribbean
Europe

2014

149th

Mr Amr Mostafa Kamal Helmy
Mr Mohammed S. Sheriff
Mr Neil Briscoe

Egypt
Liberia
United Kingdom

Near East
Africa
Europe

2013

148th

Mr Gustavo Infante
Mr Vimlendra Sharan
Mr Gianni Ghisi

Argentina
India
Italy

Latin America and the Caribbean
Asia
Europe

2013

147th

Mr Hideya Yamada
Mr Hassan Abouyoub
Mr Bandar Abdelmuhsin bin Shalhoob

Japan
Morocco
Saudi Arabia

Asia
Africa
Near East

2013

146th

Mr Mohammed Shahdat Hossain
Mr Gianni Ghisi
Ms Gladys Francisca Urbaneja Durán

Bangladesh
Italy
Venezuela (Bolivarian Republic of)

Asia
Europe
Latin America and the Caribbean

2012

145th

Ms Janine Tagliante-Saracino
Mr Thomas Wriessnig
Mr Seyed Aminollah Taghavi Motlagh

Côte d'Ivoire
Germany
Iran (Islamic Republic of)

Africa
Europe
Near East

2012

144th

Mr Carlos Vallejo López
Mr John Asitha I. Perera
Mr Travis Power

Ecuador
Sri Lanka
Australia

Latin America and the Caribbean
Asia
Southwest Pacific

2011

143rd

Mr Crisantos Obama Ondo
Mr Friedrich-Carl Bruns
Mr Javad Shakhs Tavakolian

Equatorial Guinea
Germany
Iran (Islamic Republic of)

Africa
Europe
Near East

2011

142nd

Mr Gustavo Oscar Infante
Mr Friedrich-Karl Bruns
Mr Esteban Pagaran

Argentina
Germany
Philippines

Latin America and the Caribbean
Europe
Asia

2011

141st

Mr Javad Shakhs Tavakolian
Mr Luis Calvo Merino
Mr Deo K. Rwabita

Iran (Islamic Republic of)
Spain
Uganda

Near East
Europe
Africa

2010

140th

Mr Li Zhengdong
Mr Alberto López García Asenjo
Mr Daniel Garín

China
Spain
Uruguay

Asia
Europe
Latin America and the Caribbean

2010

139th

Mr Ibrahim Abu Atileh
Mr Hassan Abouyoub
Mr Fazil Düsünceli

Jordan
Morocco
Turkey

Near East
Africa
Europe

2009

138th

Mr Li Zhengdong
Mr Alberto López García Asenjo
Mr Dennis Francis

China
Spain
Trinidad and Tobago

Asia
Europe
Latin America and the Caribbean

2009

137th

Mr Pietro Sebastiani
Mr Mohamed Eltayeb Elfaki Elnor
Ms Mary Margaret Muchada

Italy
Sudan
Zimbabwe

Europe
Near East
Africa

2009

136th

Mr Li Zhengdong
Mr Enrique Moret Echeverría
Ms Rita Giuliana Mannella

China
Cuba
Italy

Asia
Latin America and the Caribbean
Europe

2008

135th

Mr Pietro Sebastiani
Ms Lamya Ahmed Al-Saqqaf
Mr Yaya Adisa Olaitan Olaniran

Italy
Kuwait
Nigeria

Europe
Near East
Africa

2007

134th

Mr Zulkifli Bin Idris
Mr Eudoro Jaén Esquivel
Mr Christer Wretborn

Malaysia
Panama
Sweden

Asia
Latin America and the Caribbean
Europe

2007

133rd

Mr Mohamed Ashraf Gamal Eldin Rashed
Mr Yohannes Tensue
Ms Agnes van Ardenne van der Hoeven

Egypt
Eritrea
Netherlands

Near East
Africa
Europe

2007

132nd

Mr José Emilio Suadi Hasbún
Mr Christer Wretborn
Mr Pinit Korsieporn

El Salvador
Sweden
Thailand

Latin America and the Caribbean
Europe
Asia

2006

131st

Mr Michael Tabong Kima
Mr Guntram Freiherr von Schenck
Mr Hassane Abi Akar

Cameroon
Germany
Lebanon

Africa
Europe
Near East

2005

130th

Mr Govindan Nair
Mr Horacio Maltez
Ms Bojana Hocevar

India
Panama
Slovenia

Asia
Latin America and the Caribbean
Europe

2005

129th

Mr Veli-Pekka Talvela
Mr Adel Jalili
Mr Philippe J. Lhuillier

Finland
Iran (Islamic Republic of)
Philippines

Europe
Near East
Asia

2005

128th

Mr Nasreddine Rimouche
Mr James Melanson
Mr Ricardo Santacruz Rubí

Algeria
Canada
Guatemala

Africa
North America
Latin America and the Caribbean

2004

127th

Mr Ilia Krastelnikov
Mr Mohammad Saeid Noori-Naeini
Mr Muhammad Ismail Qureshi

Bulgaria
Iran (Islamic Republic of)
Pakistan

Europe
Near East
Asia

2003

126th

Mr Mamadou Sissoko
Ms Heidi Pihlatie
Mr Pedro Gordón Sarasqueta

Burkina Faso
Finland
Panama

Africa
Europe
Latin America and the Caribbean

2003

125th

Mr Blair Hankey
Mr Govindan Nair
Ms Ngoni Masoka

Canada
India
Zimbabwe

North America
Asia
Africa

2003

124th

Mr Alfredo Néstor Puig Pino
Mr Guntram Freiherr von Schenck
Mr Mohammad Saeid Noori-Naeini

Cuba
Germany
Iran (Islamic Republic of)

Latin America and the Caribbean
Europe
Near East

2002

123rd

Mr Pavel Skoda
Mr Nuri Ibrahim Hasan
Mr Wilfred Ngirwa

Czechia
Libya
United Republic of Tanzania

Europe
Near East
Africa

2001

122nd

Mr Anton Kohler
Mr David Blanco Zabala
Ms Neela Gangadharan

Switzerland
Venezuela (Bolivarian Republic of)
India

Europe
Latin America and the Caribbean
Asia

2001

121st

Mr Murray A. Cobban
Mr Tourad Ould Mohamed Ahid
Mr Philippe J. Lhuillier

Australia
Mauritania
Philippines

Southwest Pacific
Africa
Asia

2001

120th

Mr Blair Hankey
Mr Angel Sartori Arellano
Mr Mohammad Saeid Noori-Naeini

Canada
Chile
Iran (Islamic Republic of)

North America
Latin America and the Caribbean
Near East

2000

119th

Mr Blair Hankey
Mr Bhaskar Barua
Mr Pape Diouf

Canada
India
Senegal

North America
Asia
Africa

1999

118th

Ms Rita Claverie de Sciolli
Mr Ahmed Suleiman Al-Aquil
Ms Laurie J. Tracy

Guatemala
Saudi Arabia
United States of America

Latin America and the Caribbean
Near East
North America

1999

117th

Mr Mohamed Abd El Hamid Khalifa
Mr Dietrich Lincke
Mr Percy W. Misika

Egypt
Germany
Namibia

Near East
Europe
Africa

1999

116th

Ms Birgitte Møller Christensen
Mr Adnan Bashir Khan
Mr Luis A. Wagner

Denmark
Pakistan
Paraguay

Europe
Asia
Latin America and the Caribbean

1998

115th

Mr Luigi Fontana-Giusti
Mr Ahmed Suleiman Al-Aquil
Mr Lawrence Kezimbira Miyingo

Italy
Saudi Arabia
Uganda

Europe
Near East
Africa

1997

114th

Mr Michael Tabong Kima
Mr Juan Nuiry Sanchez
Mr Etsuo Kitahara

Cameroon
Cuba
Japan

Africa
Latin America and the Caribbean
Asia

1997

113th

Mr Tang Zhengping
Mr Gerd Massmann
Mr Mohammad Saeid Noori-Naeini

China
Germany
Iran (Islamic Republic of)

Asia
Europe
Near East

1997

112th

Mr Nasreddine Rimouche
Mr Roberto O. Villambrosa
Mr Constantin M. Grigorie

Algeria
Argentina
Romania

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

1996

111th

Mr A.M.M. Shawkat Ali
Mr Adel M. Aboul-Naga
Mr Thomas A. Forbord

Bangladesh
Egypt
United States of America

Asia
Near East
North America

1995

110th

Mr D. Sands Smith
Mr F. Gerbasi
Ms T. Striggner Scott

United Kingdom
Venezuela (Bolivarian Republic of)
Ghana

Europe
Latin America and the Caribbean
Africa

1995

109th

Ms Elena Suett-Askerstam
Mr Ahmed Suleiman Al-Aquil
Mr Che Ani Saad

Estonia
Saudi Arabia
Malaysia

Europe
Near East
Asia

1995

108th

Ms Melinda Kimble
Mr Salah Hamdi
Mr Juan Nuiry Sanchez

United States of America
Tunisia
Cuba

North America
Africa
Latin America and the Caribbean

1994

107th

Mr Jürgen Oestreich
Mr Ahmed Mer'i
Mr Dixon Nilaweera

Germany
Syrian Arab Republic
Sri Lanka

Europe
Near East
Asia

1994

106th

Mr I.F. Maria Dos Anjos
Ms Concha Marina Ramírez de López
Ms Mária Kadlecikova

Angola
Honduras
Slovakia

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

1993

105th

Mr Adel M. Aboul-Naga
Mr Vishnu Bhagwan
Mr Raymond Allen

Egypt
India
United Kingdom

Near East
Asia
Europe

1993

104th

Mr T. Anumudu
Mr Winston Rudder
Ms Maria Galvölgyi

Nigeria
Trinidad and Tobago
Hungary

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

1993

103rd

Mr Waleed A. Elkhereiji
Mr T. Anumudu
Mr Joong In Chun

Saudi Arabia
Nigeria
Republic of Korea

Near East
Africa
Asia

1992

102nd

Mr M.S. Gill
Mr Francisco Javier Alejo López
Mr Zine El Abidine Sebti

India
Mexico
Morocco

Asia
Latin America and the Caribbean
Africa

1991

101st

Mr George Odartey Lamptey
Mr Juan Nuiry Sánchez
Mr Amin Abdel-Malek

Ghana
Cuba
Lebanon

Africa
Latin America and the Caribbean
Near East

1991

100th

Mr Mian Riaz Samee
Mr José V. Romero
Mr Milan Beranek

Pakistan
Philippines
Czechia

Asia
Asia
Europe

1991

99th

Mr Jalal Rasoolof
Mr Yousef Ali Mahmoud Hamdi
Mr Tadeusz Strojwas

Iran (Islamic Republic of)
Egypt
Poland

Near East
Near East
Europe

1990

98th

Mr Jalal Rasoolof
Mr Yousef Ali Mahmoud Hamdi
Mr Tadeusz Strojwas

Iran (Islamic Republic of)
Egypt
Poland

Near East
Near East
Europe

1989

97th

Mr Victor Javier Tantaleán Arbulú
Mr George Odartey Lamptey
Mr Li Zhenhuan

Peru
Ghana
China

Latin America and the Caribbean
Africa
Asia

1989

96th

Mr Hannu Halinen
Mr Muhammad Saleem Khan
Mr Atif Y. Bukhari

Finland
Pakistan
Saudi Arabia

Europe
Asia
Near East

1989

95th

Mr Apolinaire Andriatsiafajato
Mr Gerhard Lieber
Mr Roberto E.E. Dalton

Madagascar
Germany
Argentina

Africa
Europe
Latin America and the Caribbean

1988

94th

Mr Rudolf de Pourtalès
Mr Bashir El Mabrouk Said
Mr Gerard Phirinyane Khojane

Switzerland
Libya
Lesotho

Europe
Near East
Africa

1987

93rd

Mr I. Díaz Yubero
Mr A.M. Khaleeli
Ms Maria Fermín-Gómez

Spain
India
Venezuela (Bolivarian Republic of)

Europe
Asia
Latin America and the Caribbean

1987

92nd

Mr Elio Pascarelli
Mr Roberto W. Ansaldo
Mr Félix Sabal Lecco

Italy
Philippines
Cameroon

Europe
Asia
Africa

1987

91st

Mr John Glistrup
Mr Nestor Avendaño
Mr Mohammed Khalil Hajj Hussein

Denmark
Nicaragua
Malaysia

Europe
Latin America and the Caribbean
Asia

1986

90th

Mr Tan Sri Dato’ Alwi Jantan
Mr Temel Iskit
Mr Paul A. Bomani

Malaysia
Turkey
United Republic of Tanzania

Asia
Europe
Africa

1985

89th

Ms M.H. Fenwick
Mr R.C. Gupta
Mr Fradique de Menezes

United States of America
India
Sao Tome and Principe

North America
Asia
Africa

1985

88th

Mr Atif Y. Bukhari
Mr Henri Arphang Senghor
Mr Hermann Redl

Saudi Arabia
Senegal
Austria

Near East
Africa
Europe

1985

87th

Mr Marco Francisci di Baschi
Mr Atif Y. Bukhari
Mr Leopoldo Ariza Hidalgo

Italy
Saudi Arabia
Cuba

Europe
Near East
Latin America and the Caribbean

1984

86th

Mr Lyle Everette Williams
Mr Sjarifudin Baharsjah
Mr P.S. McLean

Trinidad and Tobago
Indonesia
United Kingdom

Latin America and the Caribbean
Asia
Europe

1983

85th

Mr S. Okwakol
Mr Amin Abdel-Malek
Mr Eric James Stonyer

Uganda
Lebanon
New Zealand

Africa
Near East
Southwest Pacific

1983

84th

Mr Alfredo Pinoargote Cevallos
Mr Albert Féquent
Mr Ajmal Mahmoud Qureshi

Ecuador
France
Pakistan

Latin America and the Caribbean
Europe
Asia

1983

83rd

Mr Roger A. Sorenson
Mr Joao Pereira Silva
Mr Yousef Ali Mahmoud Hamdi

United States of America
Cabo Verde
Egypt

North America
Africa
Near East

1982

82nd

Mr S. Hasan Ahmad
Ms Mayra Ivankovich de Arosemena
Mr Wolfgang A.F. Grabisch

Bangladesh
Panama
Germany

Asia
Latin America and the Caribbean
Europe

1981

81st

Mr Chaka Ntsane
Mr José Luis Tamayo-Rigail
Mr Czeslaw Muszalski

Lesotho
Ecuador
Poland

Africa
Latin America and the Caribbean
Europe

1981

80th

Mr Pedro Morales Carballo
MrT.J. Kelly
Mr Stefan de Maré

Cuba
Australia
Sweden

Latin America and the Caribbean
Southwest Pacific
Europe

1981

79th

Mr M. Dernaika
Mr Joseph Tchicaya
Mr Wolfgang A.F. Grabisch

Lebanon
Congo
Germany

Near East
Africa
Europe

1980

78th

Mr Claude Batault
Mr Nurul Islam
Mr Gustavo Dajer Chadid

France
Bangladesh
Colombia

Europe
Asia
Latin America and the Caribbean

1979

77th

Ms A. Bergquist
Mr Héctor Hernandez Carabaño
Mr A.F. Wijemanne

Sweden
Venezuela (Bolivarian Republic of)
Sri Lanka

Europe
Latin America and the Caribbean
Asia

1979

76th

Mr Carlos O. Keller Sarmiento
Mr Michel-Akis Papageorgiou
Mr Jan Žižka

Argentina
Greece
Czechia

Latin America and the Caribbean
Europe
Europe

1979

75th

Mr José J. Leido Jr.
Mr Atif Y. Bukhari
Mr Hugo Baeyens

Philippines
Saudi Arabia
Belgium

Asia
Near East
Europe

1978

74th

Mr Frank Shefrin
Ms Florence A. Chenoweth
Mr Shamsur Rahman

Canada
Liberia
Bangladesh

North America
Africa
Asia

1977

73rd

Mr Bernardo de Azevedo Brito
Mr Michel-Akis Papageorgiou

Brazil
Greece

Latin America and the Caribbean
Europe

1977

72nd

Ms Guadalupe Rivera Marin de Iturbe
Mr Gerrit de Bakker

Mexico
Netherlands

Latin America and the Caribbean
Europe

1977

71st

Mr Amin Abu Seneina
Mr Antti Nikkola

Sudan
Finland

Near East
Europe

1976

70th

Mr Milan Trkulja
Mr Arthur Gray

Serbia
Trinidad and Tobago

Europe
Latin America and the Caribbean

1976

69th

Mr Wolfgang A.F. Grabisch
Mr Gérard Gamo-Kuba

Germany
Congo

Europe
Africa

1975

68th

Mr Li Yung-Kai
Mr Simeon Nechev

China
Bulgaria

Asia
Europe

1975

67th

Mr R. Soegeng Amat
Mr Don Paarlberg

Indonesia
United States of America

Asia
North America

1975

66th

Mr L.C.J. Martin
Mr Jean Syrogianis Camara

United Kingdom
Guinea

Europe
Africa

1975

65th

Mr K. Lubani
Mr Chohei Nagata

Jordan
Japan

Near East
Asia

1974

64th

Mr R.S. Swift
Mr Louis Lapeby

Australia
Gabon

Southwest Pacific
Africa

1974

63rd

Mr Károly Karcsai
Mr Maina Wanjigi

Hungary
Kenya

Europe
Africa

1973

62nd

Mr Ziaeddin Behravesh
Mr Roger Pasquier

Iran (Islamic Republic of)
Switzerland

Near East
Europe

1973

61st

Mr Kamala Prasad
Mr Sulaiman A. Jabati

India
Sierra Leone

Asia
Africa

1973

60th

Mr W.G. Lamarque
Mr Soegeng Amat

United Kingdom
Indonesia

Europe
Asia

1972

59th

Mr Ottorino Raimondo Borin
Mr Moustafa El-Gabaly
Mr M. Wanjigi (Kenya)

Italy
Egypt
Kenya

Europe
Near East
Africa

1971

57th

Mr Mohammed Al Faisal
Mr Lundondo Mumeka

Republic of Korea
Zambia

Asia
Africa

1971

58th

Mr Arturo Tanco
Jr.
Mr Abbas Davatchi

Philippines
Iran (Islamic Republic of)

Asia
Near East

1971

56th

Mr Filip Tomulescu
Mr Antoine Meatchi

Romania
Togo

Europe
Africa

1970

55th

Ms Marina de Barros e Vasconcellos
Mr Arne Løchen

Brazil
Norway

Latin America and the Caribbean
Europe

1969

54th

Mr Bukar Shaib
Mr A. T. Johns

Nigeria
New Zealand

Africa
Southwest Pacific

1969

53rd

Mr G. Schütz
Mr V.P. Dhital

Germany
Nepal

Europe
Asia

1969

52nd

Mr Edward M. West
Mr Abdoulaye Maiga

United Kingdom
Mali

Europe
Africa

1968

51st

Ms Dorothy H. Jacobson
Mr Gonzalo Bula Hoyos

United States of America
Colombia

North America
Latin America and the Caribbean

1967

50th

Mr Bartolomé A. Umayam
Mr Frank Shefrin

Philippines
Canada

Asia
North America

1967

49th

Mr Ivan E. Eckersten
Mr Hashim bin Abdullah

Sweden
Malaysia

Europe
Asia

1967

48th

Mr Ato Yohannes Habtu
Mr Javier Silva Ruete

Ethiopia
Peru

Africa
Latin America and the Caribbean

1966

47th

Mr Frank Shefrin
Mr El Hadj Malik Fall

Canada
Senegal

North America
Africa

1965

46th

Mr D.N.R. Webb
Mr Kouame Allah

New Zealand
Côte d'Ivoire

Southwest Pacific
Africa

1965

45th

Mr Michel Cépède
Mr Mohammed Khurshid

France
Pakistan

Europe
Asia

1965

44th

Mr Abbas Davatchi
Mr C.F. Pennison

Iran (Islamic Republic of)
United Kingdom

Near East
Europe

1964

43th

Mr Abbas Davatchi
Mr C.F. Pennison

Iran (Islamic Republic of)
United Kingdom

Near East
Europe

1963

42nd

Mr Raul Aldunate
Mr Jonah Ranaivo

Chile
Madagascar

Latin America and the Caribbean
Africa

1963

41st

Mr Abdel Fattah El Morsi
Mr A.C.B. Maiden

Egypt
Australia

Near East
Southwest Pacific

1963

40th

Mr G.R. Kamat
Mr Philippe d'Otreppe

India
Belgium

Asia
Europe

1963

39th

Mr C.P. De Silva
Mr Raúl Aldunate-Phillips

Sri Lanka
Chile

Asia
Latin America and the Caribbean

1962

38th

Mr Soesilo E. Prakoso
Mr Ugo Papi

Indonesia
Italy

Asia
Europe

1961

37th

Mr Robert C. Tetro
Mr Abbas Davatchi

United States of America
Iran (Islamic Republic of)

North America
Near East

1961

36th

Mr Robert C. Tetro
Mr Abbas Davatchi

United States of America
Iran (Islamic Republic of)

North America
Near East

1961

35th

Mr John F. Booth
Mr Justus Rohrbach

Canada
Germany

North America
Europe

1960

34th

Mr Hassan Zemmouri
Mr P. W. Smallfield

Morocco
New Zealand

Africa
Southwest Pacific

1959

33rd

Mr Rasmus Mork
Mr Leonardo Fernandez Sanchez

Norway
Cuba

Europe
Latin America and the Caribbean

1959

32nd

Mr S.J.J. de Swardt
Mr Prayote Purnasiri

South Africa
Thailand

Africa
Asia

1959

31st

Mr S.J.J. de Swardt
Mr Prayote Purnasiri

South Africa
Thailand

Africa
Asia

1959

30th

Mr Juan Rodriguez
Mr Miguel Echegaray

Philippines
Spain

Asia
Europe

1958

29th

Mr Juan Rodriguez
Mr Miguel Echegaray

Philippines
Spain

Asia
Europe

1957

28th

Mr Ilhan Akant
Mr Alberto Galindo

Turkey
Colombia

Europe
Latin America and the Caribbean

1957

27th

Mr Shiroshi Nasu
Mr Louis Maire

Japan
Switzerland

Asia
Europe

1957

26th

Mr S. Pardo-Canalis
Mr Ralph S. Roberts

Spain
United States of America

Europe
North America

1956

25th

Mr Ibrahim Sargut
Mr Roberto Infante

Turkey
Chile

Europe
Latin America and the Caribbean

1956

24th

Mr Carl-Henrik Nordlander
Mr Juan Bautista Martese

Sweden
Argentina

Europe
Latin America and the Caribbean

1955

23rd

Mr Ramón Cantos-Figuerola
Mr Shiroshi Nasu

Spain
Japan

Europe
Asia

1955

22nd

Mr Ramón Cantos-Figuerola
Mr Shiroshi Nasu

Spain
Japan

Europe
Asia

1955

21st

Mr Donald Vandepeer
Mr Insee Chandrastitya

United Kingdom
Thailand

Europe
Asia

1954

20th

Mr André Mayer
Mr Giuseppe Ugo Papi
Mr H. M. Patel (India)

France
Italy
India

Europe
Europe
Asia

1953

19th

Mr André Mayer
Mr S.A. Hasine

France
Pakistan

Europe
Asia

1953

18th

Mr S.A. Hasnie
Mr J. J. Van der Lee

Pakistan
Netherlands

Asia
Europe

1953

17th

Mr Donald Vandepeer
Mr Eino Saari

United Kingdom
Finland

Europe
Europe

1952

16th

Mr Giuseppe Ugo Papi
Mr U Thet Su

Italy
Myanmar

Europe
Asia

1952

15th

Mr Ralph Enfield
Mr G.S.H. Barton

United Kingdom
Canada

Europe
North America

1951

14th

Mr Frank W. Bulcock
Mr Stane Krašovec

Australia
Serbia

Southwest Pacific
Europe

1951

13th

Mr Frank W. Bulcock
Mr Stane Krašovec

Australia
Serbia

Southwest Pacific
Europe

1950

11th

Mr Ralph Enfield
Mr U Myat Tun

United Kingdom
Myanmar

Europe
Asia

1950

10th

Mr Ralph Enfield
Mr U Myat Tun

United Kingdom
Myanmar

Europe
Asia

1948

3rd

Mr P.R. Viljoen
Mr W.A. Horrocks

South Africa
South Africa

Africa
Africa

1947

1st

Mr N.A. Dodd
Mr Tanguy Prigent

United States
France

North America
Europe