Governing and Statutory Bodies Web site
 

Chairpersons and Members of the Programme Committee

Term of Office

Chairperson

Membership

June 2013
June 2015

Ms Cecilia Nordin Van Gansberghe (Sweden)

Afghanistan, Algeria, Argentina, Austria, Canada, China, Ethiopia, Ecuador, India, New Zealand, Switzerland, Yemen.

July 2011
June 2013

Ms Cecilia Nordin Van Gansberghe (Sweden)

Afghanistan, Algeria, Argentina, Bangladesh, Belgium, Canada, China, Egypt, Ethiopia, Germany, New Zealand, Panama.

November 2009
July 2011

Ms Riikka Laatu
(Finland)

Afghanistan, Angola, Argentina, Australia, Bangladesh, Belgium, Canada, Egypt, Equatorial Guinea, Germany, Japan, Paraguay.

November 2007
November 2009

Mr Victor C. Heard
(United Kingdom)

Afghanistan, Angola, Argentina, Australia, Brazil, Canada, Egypt, Equatorial Guinea, India, Japan.

November 2005
November 2007

Mr M. Wyatt1
(United  Kingdom)

Afghanistan, Australia, Canada, Dominican Republic, India, Jamaica, Libya, Nigeria, Philippines, South Africa

November 2003
November 2005

Mr E. Wermuth (Netherlands)

Afghanistan, Australia, Canada, Dominican Republic, India, Jamaica, Lebanon, Malaysia, Nigeria, South Africa.

November 2001
November 2003

Mr J. Berteling2
(Netherlands)

Australia, Cameroon, Canada, China, Colombia, Lebanon, Malaysia, Mali, Paraguay, Sudan.

November 1999
November 2001

Mr R. Rose
(Canada)

Australia, Cameroon, China, Colombia, Indonesia, Jamaica, Lebanon, Libya, Netherlands, Zimbabwe.

November 1997
November 1999

Mr D.F.R. Bommer
(Germany)

Australia, Canada, Ethiopia, Japan, Lebanon, Libya, Peru, Philippines, Trinidad and Tobago, Zimbabwe.

November 1995
November 1997

Mr D.F.R. Bommer
(Germany)

Algeria, Australia, Canada, Egypt, Ethiopia, Japan, Libya, Mexico, Philippines, Trinidad and Tobago.

November 1993
November 1995

Mr D.F.R. Bommer (Germany)

Algeria, Australia, Canada, Egypt, India, Japan, Kuwait, Lesotho, Mexico, Trinidad and Tobago.

November 1991
November 1993

Mr D.F.R. Bommer
(Germany)

Australia, Barbados, Canada, Egypt, India, Kuwait, Lesotho, Malaysia, Mexico, Tunisia.

November 1989
November 1991

Mr M.L. Mazoyer
(France)

Barbados, Canada, China, Ethiopia, Indonesia, Kuwait, Libya, Mexico, Norway, Tunisia.

November 1987 
November 1989

Mr M.L. Mazoyer
(France)

Argentina, Austria, Canada, China, Dominica, India, Indonesia, Lebanon, Libya, Nigeria.

November 1985 
November 1987

Mr M.L. Mazoyer
(France)

Argentina, Austria, Barbados, Congo, India, Lebanon, Libya, Nigeria, Pakistan, United States of America.

November 1983 
November 1985

Mr M. Trkulja
(Yugoslavia)

Argentina, Barbados, Cameroon, Congo, Egypt, France, India, Lebanon, Pakistan, United States of America.

November 1981  November 1983

Mr M. Trkulja
(Yugoslavia)

Argentina, Brazil, Cameroon, France, India, Kuwait, Libya, Pakistan, Sierra Leone, United States of America.

December 1979
November 1981

Mr M. Trkulja
(Yugoslavia)

Argentina, Brazil, Guinea, India, Kenya, Libya, Pakistan, Sudan, Sweden, United States of America.

December 1977
November 1979

Mr M. Trkulja
(Yugoslavia)

Brazil, Guinea, India, Iran (Islamic Republic of), Iraq, Kenya, Pakistan, Sweden, United States of America, Venezuela (Bolivarian Republic of).

The Programme Committee was originally established as a "Coordinating Committee" by the Third Session of the Conference (1947), and reconstituted at the Sixth Session (1951, Resolution 84/51). At the Ninth Session of the Conference the name was changed to Programme Committee (1957, Resolution 37/57). Its size and structure were modified by the Nineteenth Session of the Conference (1977, Resolution 15/77) and at its Thirty-sixth Session (2009, Resolution 6/2009)

1 Replaced by Mr. Victor C. Heard (United Kingdom) as of the Ninety-sixth Session.
2 Replaced by B. Hankey as of the Eighty-ninth Session.

To top