FAO in the Islamic Republic of Iran

فائو روز جهانی غذا را در ایران گرامی داشت

16/10/2017

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) روز جهانی غذا (2017) را با همکاری سازمان‌های ایرانی در دو مراسم مجزا در تهران گرامی داشت تا بر اهمیت شعار سال جاری «تغییر آینده مهاجرت؛ سرمایه‌گذاری در امنیت غذایی و توسعه روستایی» تأکید کند.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، این دو مراسم بین‌المللی به میزبانی سازمان غذا و دارو و نیز انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برگزار شدند تا درباره مهاجرت و چالش‌های پیش روی جوامع روستایی در ایران، اطلاع‌رسانی شود.

 دکتر سعید فردوستی که به نیابت از دفتر نمایندگی فائو در ایران در این دو مراسم شرکت کرده بود، گفت: « روز جهانی غذا در سال 2017 فرصت منحصربفردی پدید آورده تا این خلاء برطرف شده و اهمیت ادغام مسائل توسعه روستایی و کشاورزی در برنامه‌های مرتبط با مهاجرت در سطح جهانی، منطقه‌ای و ملی، به اطلاع عموم رسانده شود.»

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: « مهاجرت پیوند نزدیکی با اهداف جهانی فائو یعنی مبارزه با گرسنگی و دستیابی به امنیت غذایی، کاهش فقر روستایی و ترویج استفاده پایدار از منابع طبیعی دارد.»

فائو به تمام مکانیسم‌های هماهنگی که منجر به سازماندهی نشست سازمان ملل و تصویب بیانیه نیویورک شده‌اند، یاری رسانده است.

این سازمان بین‌المللی از زمان تصویب بیانیه نیویورک حمایت فعالانه‌ای از گروه جهانی مهاجرت که مهمترین نهاد جهانی برای گفتگو درباره مسائل مهاجرتی می‌باشد، به عمل آورده است.

فائو متعاقب این فعالیت‌ها و به همراه سازمان بین‌المللی مهاجرت به عنوان رئیس گروه جهانی مهاجرت در سال 2018 انتخاب شد.

سازمان خواربار و کشاوری ملل متحدد و سازمان بین‌المللی مهاجرت آماده حمایت از مذاکرات بین دولت‌ها برای تصویب پیمان جهانی مهاجرت بوده و همکاری نزدیکتر بین بازیگران حوزه توسعه، فعالیت‌های بشردوستانه و صلح‌طلبانه را تشویق می‌کنند. فائو همچنین همکاری نزدیکی با سازمان پناهندگان ملل متحد به عنوان نهاد هدایت کننده فرآیند تدوین پیمان جهانی مهاجرین دارد.

شایان ذکر است که سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) هر سال در روز 16 اکتبر روز جهانی غذا که همزمان با تأسیس این سازمان در سال 1945 است را گرامی می‌دارد. به همین مناسبت، مراسم‌هایی در بیش از 150 کشور عضو شامل جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

این مراسم‌ها آگاهی و اقدام جهانی برای حمایت از افرادی که دچار گرسنگی هستند و نیز تأمین امنیت غذایی و رژیم غذایی مناسب برای همه، را ترویج می‌کند.

روز جهانی غذا همچنین فرصت مناسبی است تا افکار عمومی جهان بدانند که ما می‌توانیم به گرسنگی پایان داده و تبدیل به «نسل گرسنگی صفر» شویم اما برای دستیابی به این هدف همه باید با یکدیگر همکاری کنند. «گرسنگی صفر» دومین آرمان توسعه پایدار سازمان ملل است که در سال 2016 به منظور ریشه‌کنی گرسنگی تا سال 2030 توسط جامعه جهانی تصویب شد.