FAO in the Islamic Republic of Iran

فائو دو سایت جدید میراث کشاورزی مهم جهانی در ایران برگزید

12/11/2023

 

تهران – سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به طور رسمی دو سیستم کشاورزی در ایران را به عنوان سیستم‌های میراث کشاورزی مهم جهانی (جیاس) معرفی کرد. این اقدام طی رویدادی که از 7 تا 10 نوامبر در رم برگزار شد، صورت گرفت.

باغات سنتی قزوین که در شمال غربی پایتخت ایران، تهران واقع شده است، یک سیستم سیلابی باستانی با قدمت هزاران ساله است. این باغات که در دامنه‌های رشته‌کوه البرز واقع شده‌اند، نه تنها از ساکنان محلی در برابر سیلاب محافظت می‌کنند، بلکه از آب‌های سیلابی برای پرورش باغ‌های آجیل و خوراکی‌های محلی استفاده می کنند.

جوامع محلی با مهار، هدایت و مصرف آب‌های سیلابی، انواع میوه ها را در اطراف قزوین کشت کرده اند. این سیستم علاوه بر افزایش تولید غذا و فرصت‌های اشتغال، از مزایای کاهش دمای شهر و پر کردن سطح آب‌های زیرزمینی برخوردار است.

سیستم کشاورزی سنتی گردو در تویسرکان نه تنها به خاطر باغات گردو بلکه به خاطر غذاهای لذیذ و همچنین مناظر و آثار تاریخی اش شناخته شده است. بر اساس کشاورزی خانوادگی، کشت گردو معیشت بخش عمده ای از خانوارهای منطقه را تامین می کند.

این کشت عمدتاً در دره‌ها توسعه می‌یابد و آبیاری آنها توسط کانال‌های آبی که عمدتاً از رودخانه‌ها، چشمه‌ها و همچنین قنات‌ها تغذیه می‌شوند، صورت می گیرد. از جمله روش های محلی، آبیاری درختان گردو در فصل سرما و یخبندان است که به اعتقاد کشاورزان به از بین بردن آفات و بیماری ها کمک می کند.

پیش از این، سیستم های کشت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد و تولید انگور در دره جوزان به ترتیب در استان‌های خراسان رضوی و همدان ایران گواهینامه رسمی جیاس را دریافت کرده اند. شایان ذکر است که سیستم آبیاری قنات در کاشان استان اصفهان نیز در سال 2014 ثبت جهانی جیاس شده است.

بر اساس برنامه جیاس فائو، سایت‌ها باید دارای اهمیت جهانی باشند و همچنین دارای امنیت غذایی و معیشتی، تنوع زیستی کشاورزی، سیستم‌ها و شیوه‌های دانش پایدار، ارزش‌ها و فرهنگ اجتماعی و همچنین مناظر برجسته باشند. با سایت های جدید، شبکه جهانی میراث کشاورزی فائو اکنون متشکل از 86 سیستم در 26 کشور در سراسر جهان است.

ماریا هلنا سمدو، معاون مدیر کل فائو، گفت: «در حال حاضر با بیش از 20 سال، جیاس ثابت کرده است که یک مدل عالی برای نمایش شیوه‌های دیرینه برای انعطاف‌پذیری بیشتر سیستم‌های کشاورزی در برابر تغییرات آب و هوایی است.»