მცენარეთა გენეტიკური რესურსები სურსათისა და სოფლის მეურნეობისათვის
მექანიზმის რესურსები მმართველი საბჭო, შედგება 8 ეროვნული ინსტიტუტის, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების კოლექციების მფლობელების, ექსპერტების და ფერმერებსაგან. მათ წვლილი მიუძღვით მექანიზმის დაარსებაში 2007-2008 წელს.
ანგარიშში განხილულია ქვეყნის ბიომრავალფეროვნების მდგომაროება, in-situ კონსერვაცია, ex-situ კონსერვაცია, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების გამოყენება, ეროვნული პროგრამები, თრეინინგები კანონმდებლობა, რეგიონალური და საერთაშორისო თანამშრომლობა, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების საინფორმაციო სისტემების გამოყენება და მათი ხელმისაწვდომობა, ფერმერთა უფლებები, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების მენეჯმენტის წვლილი სურსათის უსაფრთხოებისთვის და ქვეყნის განვითარებისთვის . მონაცემთა ბაზა შეიცავს ინფორმაციას ქართულ და ინგლისურ ენებზე მცენარეთა გენეტიკური რესურსების in-situ და ex-situ კონსერვაციიის, სელექციური პროგრამების, მონაწილე ინსტიტუტების, მეცნიერების, ექსპერტების, პუბლიკაციების, კანონების, პროექტების, სახეობების, ჯიშების შესახებ 1996-2008 წწ-ს განმავლობაში. |