FAO in Turkey

“Gıdanı Arkada Bırakma” çevrimiçi paneline davetlisiniz!

Fotoğraf:©/FAO
21/09/2021

Ankara Türkiye  Dünyada 811 milyonun üstünde insan kronik açlıkla mücadele ederken, üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 14’ü hasat ile satış safhası arasında kaybolması ve küresel olarak üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 17’si israf edilmesiyle problem daha vahim bir hal içinde. 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle organize ettiği “Hasat Festivali Serisi” kapsamında “1. Hasat Festivali” nin ilk gününde (25 Eylül 2021) konuyu çevrimçi bir panel ile ele almayı hedefliyor.  

Panelin teması olarak seçilen “Gıdanı arkada bırakma” ile gıda kaybı ve israfını azaltmanın öneminin ve gıda güvenliğinin sağlanmasının öneminin altı çiziliyor.

Çevrimiçi panel gıda kaybı ve israfının azaltılmasının önündeki zorlukları masaya yatırarak, yerel hükümetleri, STK’ları taze, besleyici gıdaların kurtarılması ve yerel tarım kooperatiflerine, gıda bankalarına ve diğer geri dönüşüm alanlarına dağıtılmasını teşvik etmek için zengin bir tartışma platformu sunacak.

Her yıl 29 Eylül’de kutlanan Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü  kapsamında gerçekleşen etkinlik, Türkiye Hükümeti’nin finanse ettiği FAO ve Türkiye Ortaklık Programı ile yürütülen “Orta Asya Ülkelerinde Gıda Kayıpları ve İsrafının Azaltılması” insiyatifi altında düzenlenmektedir.

Gazeteci Ilgaz Gürsoy’un moderasyonunda gerçekleştirilecek çevrimiçi panelde sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

Panelistler:      

- Burak ÖZ, Politika ve Gıda Güvenliği Uzmanı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)

- Zeynep OZKAN, AB Uyum Daire Başkanı ve Gıdanı Koru Kampanyası Proje Koordinatörü, Tarım ve Orman Bakanlığı

- Berat İNCİ, Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

- Elif Necla TÜRKOĞLU, Beylikdüzü Kent Konseyi Başkanı, Beylikdüzü Gıda Bankası Kurucusu ve İstanbul Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi

- Zeynep Tuğçe BAYAT, Aktris ve aktivist

- Hayrettin UÇAK, Başkan, Ege İhracatçıları Birlikleri (EİB)

- Sabri ÇETİN, Mandalina üreticisi, Gümüldür

 

Tarih: 25 Eylül 2021, Cumartesi

Saat: 10.00-11:00

Kayıt: Zoom 

Paneli Gıdanı Koru Facebook, YouTube ve Twitter sayfalarından da canlı olarak takip edebilirsiniz.

 İLETİŞİM:

AYLİN ALPAGUT

Ulusal İletişim ve Ortaklıklar Sorumlusu

Ankara, Türkiye

[email protected]