FAO Türkiye

GIDANI KORU kampanyasının web sitesi yenilendi!

Fotoğraf:©FAO
24/12/2020
Ankara, Türkiye - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen GIDANI KORU kampanyasının web sitesi yenilendi.  

Yenilenen web sitesinde proje ve faaliyetleri ile ilgili güncel haberlere, etkinliklere, gıda kaybı ve israfına dair gibi bir çok içeriğe rahatlıkla ulaşılabilecek.

Sitede ayrıca kamu sektörü, özel sektör ve tüketiciler gibi gıda tedarik zincirinin ilgili tüm aktörleri için gıda kaybı ve israfını azaltacak eylemler ve hem ülke hem de özel sektör bazında gerçekleştirilen iyi uygulamaların detayları da mevcut.  

Küçük gıda koruyucularını da unutmayan sitede, kampanya maskotu CANO ve çocuklara gıda kaybı ve israfının doğamıza etkilerini ve israfı azaltmak için neler yapabileceğimizi anlatan animasyon videolarına da yer verildi.

Daha fazla bilgi için siz de https://gidanikoru.com sitesine bir göz atın.

 

Gıdanı koru!

Bir süredir gıda israfıyla aktif biçimde mücadele eden ve konuyla ilgili diğer ülkelere de destek veren Türkiye, Mayıs ayında FAO ile birlikte konuya ilişkin toplumsal farkındalığı ve anlayışı artırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörler arasında gıda kaybı ve israfını önlemek ve azaltmak için iyi uygulamaları teşvik etmek amacıyla "Gıdanı Koru" adlı ortak bir ulusal medya kampanyası başlattı.

Kampanya, FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen ve 100'den fazla ilgili aktörün incelemelerini ve tavsiyelerini içeren Türkiye’nin ilk Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine İlişkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı yayınladı. Eylem Planı, gıda değer zincirinin her aşamasındaki konuların yasal ve politik, teknik, eğitim ve iletişim de dahil 95 somut kriteri içermektedir. Şimdi, Gıda Kaybı ve İsrafı Strateji Komitesi’nin kurulmasıyla Stratejinin uygulanmasının ilerlemesi bekleniyor.

"Gıdanı Koru", Eylem Planı’nda belirtilen faaliyetlerin ele alınmasına destek sağlamaları için kamu ve özel ortakları davet etti. Tespit edilen eylemlerin üçte birinin yerel yönetimlerin sorumluluğunda olduğu göz önüne alındığında, FAO yerel yönetimlerle iş birliğini genişletmek için Türkiye Belediyeler Birliği ve Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ile bir dizi toplantı düzenledi. FAO, gıda kaybı ve israfını önlemek ve azaltmak için özel sektörden sivil toplum kuruluşlarına kadar tüm ilgili ortakları bir araya getirmeye devam ediyor.

      

BAĞLANTILAR:

Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye’den ortak Gıda Kaybı ve İsrafı Strateji Komitesi

GIDANI KORU Kampanyası Büyükşehir Belediyeleriyle yapılan görüşmelerle hız kesmeden devam ediyor

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı ulusal GIDANI KORU Kampanyası kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği ile özel oturum gerçekleştirdi

FAO ve Türkiye’nin ortak yürüttüğü GIDANI KORU Kampanyası başladı

 

İLETİŞİM:

AYLİN ALPAGUT

Ulusal İletişim ve Ortaklıklar Sorumlusu

Ankara, Türkiye

[email protected]

 

Gazeteciler ve editörler için:

Fotoğraf, ses dosyası, video görüntü ve b-roll için buradan iletişime geçebilirsiniz: (+39) 06 570 53625 ya da [email protected].

Çevrimiçi araçlar:
Fotoğraflar için FAO’nun Flickr hesabı
FAO’nun çevrimiçi haber odası
FAO basın bültenleri için RSS bildirimi 
Twitter’da @FAOnews ve @faoturkiye

FAO Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi | 34 Benczur utca, Budapest, Hungary | (+36) 1 461 2000 | www.fao.org/europe