FAO Türkiye

FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı ulusal GIDANI KORU Kampanyası kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği ile özel oturum gerçekleştirdi

Fotoğraf:©/Tarım ve Orman Bakanlığı
08/07/2020

nkara Türkiye – FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı GIDANI KORU kampanyası kapsamında bugün Türkiye Belediyeler Birliği  ile halka açık özel oturum gerçekleştirdi. 

Mayıs ayında lansmanı gerçekleştirilen Kampanya, Türkiye’nin Gıda Kaybı ve İsrafı’nın Önlenmesi ve Azaltılması ile ilgili ilk Ulusal Strateji ve Eylem Planı’nı duyurdu. FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen Strateji ve Eylem Planı, aralarında özel sektörden STK’lara, üniversitelerden çıkar gruplarına 100’den fazla paydaşın görüş ve önerilerini de içeriyor.

Strateji ve Eylem Planı politika ve karar alıcılar ile gıda kaybı ve israfı üzerine çalışanlar için rehberlik sunmayı ve somut çözümler benimseyerek gıda kaybı ve israfı konusundaki çabaları hızlandırmayı amaçlıyor.

Kampanyanın ilk adımı olarak, Eylem Planı’nda en çok görev düşen kurumlardan biri olan Türkiye Belediyeler Birliği ile özel bir oturum organize edildi. Canlı yayımlanan oturumun açılış konuşmasını gerçekleştiren FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu; Eylem Planı’nın gıda değer zincirinin her aşamasındaki konuların yasal, siyasa, teknik, eğitim ve iletişimini içeren 95 somut kritere göre belirlendiğini dile getirirken sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kriterler arasında, özellikle 33 eylem gıda israfının önlenmesi, ayrıştırılması ve yeniden kullanılması için geliştirilecek uygulamaları tanımlıyor. Bu kapsamnda Türkiye Belediyeler Birliği’nin vereceği destek ve rehberlik bu amaçlarımıza ulaşmada hayati öneme sahip.”

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı (TBB) Fatma Şahin ise en çok kaybın yaşandığı ürün grubunun yüzde 50 ile meyve ve sebzelerde olduğunu ifade ederken, öte yandan günlük ekmek israfının da 4,9 milyon adete ulaştığını vurguladı. Belediyelerin en önemli görevlerinden birinin de bu israfın toplanması ve bertaraf edilmesi olduğunu söyleyen Şahin, “Tarlada kalan ve pazaryerlerinde artan ürünlerin değerlendirilmesi önceliğimiz olacak. Belediyeler olarak halka en yakın kuruluşlarız, gıda kaybı ve israfına karşı başlatılan ulusal Gıdanı Koru Kampanyası’nın en etkin paydaşı olacağımızı ifade etmek isterim.” dedi.

Eylem Planı’ndaki 33 eylemin Türkiye Belediyeler Birliği’ne ithaf edildiğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda kaybı ve israfının önlenmesi ve azaltılmasında belediyelere büyük rol düştüğünün altını çizdi. Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti:

“Belediyelerimizin pazaryerlerindeki israfı yeniden değerlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini biliyoruz ve fizibilitesi uygun projelerle, kompost tesisleri, biyogaz tesislerinin yaygınlaşmasını ve daha etkin kullanılmasını arzuluyoruz. Ayrıca il ve ilçelerimizde gıda bağışı yapanları teşvik etmek için lojistik ve soğuk zincir teknolojisi için verdiğimiz desteği de artırmaya hazırız.”​​

Beslenme uzmanı ve kampanyanın aktif destekçisi Dilara Koçak oturumun moderatörlüğünü yaptı.

Açılış konuşmaları sonrasında oturum Soru-Cevap bölümü ile devam etti.

 

FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP) Hakkında

Programın genel amacı Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan’a gıda güvenliği ve kırsal yoksulluğun azaltılması konularında destek sağlamaktır. 2007’de kurulan ve Türkiye Hükümeti tarafından finanse edilen programa bugüne kadar toplamda 20 milyon ABD Doları katkıda bulunuldu. Programın koordinasyonu Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülüyor.

 

 

BAĞLANTILAR:

FAO ve Türkiye’nin ortak yürüttüğü GIDANI KORU Kampanyası başladı

FAO-Türkiye Ortaklık Programı ikinci dönemi Türkiye ve Özbekistan’ın proje belgelerini imzalamasıyla başladı

FAO-Türkiye Ortaklık Programı

FAO’nun Gıda Kaybı ve İsrafını Azaltma Bölgesel İnsiyatifi, GIDAYI KORU

 

 

 

MEDYA İRTİBATLARI

Aylin ALPAGUT

İletişim ve Ortaklıklar Sorumlusu

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi

Ankara, Türkiye

[email protected]

 

 

Oksana SAPIGA

İletişim ve Ortaklıklar Danışmanı

GIDAYI KORU - Avrupa ve Orta Asya’da Gıda Kaybı ve İsrafını Azaltma İnsiyatifi

FAO Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi

Budapeşte, Macaristan

[email protected]