FAO Türkiye

Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafının Azaltılması Projesi – Kapanış Toplantısı

17/04/2023

 

11:00 - 12:05 (Ankara time)

FAO ve Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı, üç yılı aşkın süredir devam etmekte olan Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafının Önlenmesi Projesi’nin kapanışı nedeniyle ulusal paydaşları ve alt bölge yer alan ortak kuruluşları bir araya getiriyor. Toplantıda 2020 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerin sonuçları tartışılacak.

Gıda Kaybı ve İsrafının Azaltılması Projesi, gıda değer zincirindeki tüm aktörleri ve tüketicileri hedef alarak, gıda kaybı ve israfını önlemek ve azaltmak için ulusal stratejiler ve eylem planları geliştirmede Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan’a destek verdi. Proje, ayrıca, uygulama aşaması öncesinde, alt-bölgesel diyaloğu destekleyerek hem kamu hem de özel sektördeki aktörleri harekete geçirdi ve konu hakkında halkı bilinçlendirerek farkındalık yaratmaya çalıştı.

Toplantıda sunulacak sonuçların ve başarı hikayelerinin, ulusal eylem planlarının uygulanması sırasında ulusal ve bölgesel düzeyde, kamu, özel sektör ve sivil toplum aktörleri arasında çok disiplinli ve çözüm odaklı bir iş birliğine ilham vermesi bekleniyor.

Etkinlik, FAO – Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP II) kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen “Orta Asya, Azerbaycan ve Türkiye’de Gıda Kaybı ve İsrafının Önlenmesi Projesi” tarafından düzenleniyor.

Zoom toplantı platformu üzerinden gerçekleştirilecek çevrim içi etkinliğe katılmak için lütfen kaydolunuz. Toplantı sırasında Rusça ve Türkçe simultane çeviri sağlanacaktır.