FAO Türkiye
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO ) Cuma günü yayınlanan raporuna göre, bitkisel yağlar,...
Değişen iklim koşulları, giderek artan sıcaklılar dünyada olduğu gibi Türkiye’de de orman yangınlarının sıklığı ve...
Diyarbakır– Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı...
Ankara – Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman...

FAO'nun Türkiye ile iş birliği üç öncelik alanda odaklanmaktadır:

  • Gıda zincirinin tüm aşamalarında gıda kalitesi ve güvenliğini iyileştirmek amacıyla “Gıda ve Beslenme Güvenliği ve Gıda Güvenirliliği”;
  • Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalık yaratılması;
  • Hem kamu hem de özel sektör kuruluşlarının güçlendirilmesi, eğitim programları ile kurumlar için ulusal ve uluslararası tarımsal verilerin geliştirilmesi için teknik yardım sağlanarak “Kamu ve Özel Sektörün Kurumsal Kapasitesinin” artırılması.

 

 

 

 

FAO Türkiye Bülteni, Ocak 2024 – Sayı #16

FAOTURN 2023'ün son sayısında Türkiye ofisi olarak bir yıl içinde gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyet ve etkinliklerin bir panoramasını hazırladık. Türkiye'nin dört bir yanında üç farklı portföyde ve Düzenli Programlarda yüzlerce etkinlik ve onlarca projeyi hayata geçirdik. Bu sayımızda kapak dosyamızda ortaklık programlarımız hakkında bilgilendirici bir derleme hazırladık. 2023 Türkiye için çok zor bir yıl oldu. Özellikle 6 Şubat'ta meydana gelen ve 50.000'den fazla insanın ölümüne neden olan depremler herkes için zorlayıcı oldu. FAO, aynı zamanda Türkiye'nin önemli tarım ve gıda üretim havzaları olan bu bölgelerde gıda güvenliğini ve yeniden üretimi sağlamak için ilk andan itibaren üreticilerle birlikte sahadaydı. Bu konuda sektördeki kadınların güçlendirilmesi ve haklarının korunmasına yönelik çalışmalarımız da önemli bir yer tuttu.