FAO Regional Office for Asia and the Pacific

Office of the Assistant Director-General and Regional Representative

Jong Jin Kim
Deputy Regional Representative

Xiangjun Yao
Regional Programme Leader

David Dawe
Senior Economist

Victor Mol
Policy/Programme Officer

Emmanuel Kitwala
Strategy and Planning Officer

David Bowen
Internal Auditor

Caroline von Gayl
Partnerships & Resource Mobilization Officer

Emma McInerney
Partnerships & Resources Mobilization Officer

Allan Dow
Communication Officer

Rachele Oriente
Knowledge & Information Management Officer

Agriculture and Food Systems Group

Sridhar Dharmapuri
Senior Food Safety and Nutrition Officer

Masami Takeuchi
Food Safety Officer

Yoenten Phuentshok
Junior Professional Officer

Sonevilay Nampanya
Livestock Development Officer

Anthony Bennett
Senior Food Systems Officer

Panpilad Saikaew
Project Coordinator

Katinka DeBalogh
Senior Animal Health Production Officer

Masanori Kozono
Project Coordinator

Bo Zhou
Senior Agricultural Officer

Socio-Economic Development and Policy Support Group

Aziz Elbehri
Senior Policy Officer

Sangita Dubey
Senior Statistician

Yukitsugu Yanoma
Policy Officer

Je Hyung Kim
Policy Officer

Tomomi Ishida
Social Protection Officer

Aziz Arya
South-South Cooperation Officer

Xuan Li
Senior Policy Officer

Thomas Meunzel
Senior Investment Support Officer

Zhe Yuan
Investment Support Officer

Yoshiko Ishihara
Investment Support Officer

Mohammad Rahman
Policy Officer

Sharbendu Banerjee
Technology & Innovation

Ena Shin
Junior Professional Officer

Natural Resources Management Support Group

Thomas Hofer
Senior Forestry Officer

Ben Vickers
Programme Officer

Susana Siar
Fishery & Aquaculture Officer

Hang Thi Thanh Pham
Senior Resilience Officer

Illias Animon
Forestry Officer

Beau Damen
Natural Resources Officer

Marianna Bicchieri
Land Tenure Officer

Tipparat Pongthanapanich
Aquaculture Officer

Yuji Niino
Land Management Officer

Aaron Becker
Technical Officer;

Mathieu Van Rijn
Forestry Officer

Li He
Natural Resources Officer

Hideki Kanamaru
Natural Resources

Louise Whiting
Water Management Officer

Hideki Kanamaru
Natural Resources Officer

Country/Regional Support Group

Allison Moore
Senior Field Programme Officer

Chongguan Liao
Field Programme Officer

Michael Pizzari
Emergency Programme Officer

Sanjeev Anand
Programme Officer

Caroline Frejin Von Gayl
Programme Officer

Naoko Nakagawa
Programme Officer

Andrew Sobey
Liaison and Operations Officer

Adminsitrative Support Group

Dario Gilmozzi
Senior Administrative Officer

Nelima Okhoya
FAOR Network Programme Officer

Ingrid Salinas
Finance Officer

Dan Locke
Information & Communications Technology Officer

Pyong Jae Lee
Human Resources Officer

Vladimir Navara
Human Resources Officer

ECTAD

Kachen Wongsathapornchai
Regional Project Coordinator

Filip Claes
Regional Coordinator

YeunKyung Shin
Regional Project Coordinator