FAO.org

Home > Region_collector > Asia and the Pacific > FAO in the region > Our team
FAO Regional Office for Asia and the Pacific

Agriculture and Food Systems Group

Sridhar Dharmapuri
Senior Food Safety and Nutrition Officer

Eva Galvez Nogales
Agricultural Officer

Masami Takeuchi
Food Safety Officer

Yoenten Phuentshok
Junior Professional Officer

Pierre Ferrand
Senior Agricultural Officer

Sonevilay Nampanya
Livestock Development Officer

Anthony Bennett
Senior Food Systems Officer

Panpilad Saikaew
Project Coordinator

Katinka DeBalogh
Senior Animal Health Production Officer

Masanori Kozono
Project Coordinator

Bo Zhou
Senior Agricultural Officer

 

 

Socio-Economic Development and Policy Support Group

Aziz Elbehri
Senior Policy Officer

Sangita Dubey
Senior Statistician

Yukitsugu Yanoma
Policy Officer

Je Hyung Kim
Policy Officer

Gerard Sylvester
Knowledge & Information Management Officer

Tomomi Ishida
Social Protection Officer

Aziz Arya
South-South Cooperation Officer

Clara Mi-Young Park
Gender Officer

Xuan Li
Senior Policy Officer

Thomas Meunzel
Senior Investment Support Officer

Zhe Yuan
Investment Support Officer

Yoshiko Ishihara
Investment Support Officer

Mohammad Rahman
Policy Officer

Ena Shin
Junior Professional Officer

Natural Resources Management Support Group

Thomas Hofer
Senior Forestry Officer

Simon Nicol
Senior Fishery Officer

Ben Vickers
Programme Officer

Yurdi Yasmi
Forestry Officer

Susana Siar
Fishery & Aquaculture Officer

Hang Thi Thanh Pham
Senior Resilience Officer

Mathieu Van Rijn
Forestry Officer

Weimin Miao
Aquaculture Officer

Beau Damen
Natural Resources Officer

Maria Paula Sarigumba
Junior Consultant

Cassandra de Young
Fishery Officer

Louise Whiting
Senior Water Management Officer

Marianna Bicchieri
Land Tenure Officer

 

 

Aaron Becker
Technical Officer

Hideki Kanamaru
Natural Resources Officer

 

 

 

Strategic Programmes (SP) Focal Points

SP1: Aziz Elbehri (Alternate: Warren Lee)

SP2: Yurdi Yasmi (Alternate: Susana Siar)

SP3: Clara Park (Alternate: Tomomi Ishida)

SP4: Sridhar Dharmapuri (Alternate: Gerard Sylvester)

SP5: Andrew Sobey (Alternate: Hang Thi Thanh Pham)

Office of the Assistant Director-General and Regional Representative

Jong Jin Kim
Deputy Regional Representative

Xiangjun Yao
Regional Programme Leader

David Dawe
Senior Economist

Victor Mol
Policy/Programme Officer

Emmanuel Kitwala
Strategy and Planning Officer

David Bowen
Internal Auditor

Kaori Abe
Partnerships & Resource Mobilization Officer

Allan Dow
Communication Officer

Rachele Oriente
Knowledge & Information Management Officer

 

 

Country/Regional Support Group

Allison Moore
Senior Field Programme Officer

Chongguan Liao
Field Programme Officer

Michael Pizzari
Emergency Programme Officer

Sanjeev Anand
Programme Officer

Caroline Frejin Von Gayl
Programme Officer

Naoko Nakagawa
Programme Officer

Andrew Sobey
Liaison and Operations Officer

Adminsitrative Support Group

Dario Gilmozzi
Senior Administrative Officer

Nelima Okhoya
FAOR Network Programme Officer

Virginia Zamorano
Finance Officer

Ingrid Salinas
Finance Officer

Dan Locke
Information & Communications Technology Officer

Pyong Jae Lee
Human Resources Officer

Vladimir Navara
Human Resources Officer

ECTAD

Wantanee Kalprvidh
Regional Project Coordinator

Filip Claes
Regional Coordinator

YeunKyung Shin
Regional Project Coordinator