FAO Türkiye

Hasat Festivali: Gıdanı Arkada Bırakma!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle organize ettiği “Hasat Festivali Serisi” kapsamında “1. Hasat Festivali” nin ilk gününde (25 Eylül 2021)  çevrimçi panel düzenlenecektir. 

Panelin teması olarak seçilen “Gıdanı arkada bırakma” ile gıda kaybı ve israfını azaltmanın öneminin ve gıda güvenliğinin sağlanmasının öneminin altı çiziliyor. Dünyada 811 milyonun üstünde insan kronik açlıkla mücadele ederken, üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 14’ü hasat ile satış safhası arasında kaybolması ve küresel olarak üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 17’si israf edilmesiyle problem daha vahim bir hal alıyor.  

Çevrimiçi panel gıda kaybı ver israfının azaltılmasının önündeki zorlukları masaya yatırarak, yerel hükümetleri, STK’ları taze, besleyici gıdaların kurtarılması ve yerel tarım kooperatiflerine, gıda bankalarına ve diğer geri dönüşüm alanlarına dağıtılmasını teşvik etmek için zengin bir tartışma platformu sunacak.

Her yıl 29 Eylül’de kutlanan Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü  kapsamında gerçekleşen etkinlik, Türkiye Hükümeti’nin finanse ettiği FAO ve Türkiye Ortaklık Programı ile yürütülen “Orta Asya Ülkelerinde Gıda Kayıpları ve İsrafının Azaltılması” insiyatifi altında düzenlenmektedir.

 

KAYIT (Zoom)

 

BAĞLANTILAR

Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü 

Türkiye gıda israfıyla mücadele eğitimlerine devam ediyor

Gıdanı Koru kampanyası HoReCa sektöründe gıda israfını azaltmak için kılavuz hazırladı

Gıdanı Koru Kampanyası 1. yılını kutladı

FAO-Turkiye Ortaklık Programları