Governing and Statutory Bodies Web site
 

Finance Committee (CC-704)

Next Session

FC - 168th Session - 2-3 November 2017
FC - 169th Session - 6-10 November 2017

Previous Sessions and documents FC - 167th Session - 29-31 May 2017
FC - 166th Session - 27-31 March 2017
FC - 165th Session - 7-8 February 2017
FC - 164th Session - 7-11 November 2016
See more...
Legal Framework
Article of Constitution

Article V

Origin

Established as the "Committee on Financial Control" (CFC) by a Resolution of the Conference at its Third Session (1947) as successor to the Sub-Committee on Finance. In 1958, the name was changed to Finance Committee. Its size and structure were modified by the Conference at its Thirty-sixth Session in 2009 (Resolution 6/2009, C 2009/REP, para. 140).

Rules of Procedure

See Basic Texts, Vol. I - Section F, Rules of Procedure of the Finance Committee

Category Cat.1
Purpose

To assist the Council in exercising control over the financial administration of the Organization. Its functions are set out in Rule XXVII of the General Rules of the Organization. The Finance Committee holds concurrent sessions with the Programme Committee during the second year of the biennium (Rule XXVIII of the General Rules of the Organization), and sometimes also in the first year.

Chief Secretary, Programme and Finance Committees Mr Rakesh Muthoo
Membership

Representatives of 12 Member Nations and a Chairperson elected by the Council from specific regions as determined by the Conference for the purpose of Council elections. Members of the Committee shall appoint as their representatives individuals who have shown a continued interest in the objectives and activities of the Organization, have participated in Conference or Council sessions and have special competence and experience in administrative and financial matters. Members of the Committee are elected for a period of two years at the session of the Council following the regular session of the Conference and they are eligible for reappointment.

Chairperson Mr Lupiño Lazaro, Jr. (Philippines)
Members
  • Angola (Mr Carlos Alberto Amaral)
  • Australia (Ms Cathrine Stephenson)
  • Bangladesh (Mr Mafizur Rahman)
  • Brazil (Mr Antonio Otávio Sá Ricarte)
  • China (Mr Xie Jianmin)
  • Egypt (Mr Khaled El Taweel)
  • Equatorial Guinea (Mr Mateo Nsogo Nguere Micue)
  • Germany (Mr Heiner Thofern)
  • Mexico (Mr Benito Santiago Jiménez Sauma)
  • Russian Federation (Mr Vladimir V. Kuznetsov)
  • Sudan (Mr Sid Ahmed M. Alamain Hamid Alamain)
  • United States of America (Mr Thomas M. Duffy)
Current term of office July 2017 - June 2019
Languages (used during the current mandate) Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish
Document symbol FC
Frequency of Sessions At least twice a year
Division Finance Division (CSF)
Contact information/email

Finance-Committee@fao.org

First Session Committee on Financial Control, December 1947; Finance Committee, March 1958.