Governing and Statutory Bodies Web site
 

Programme Committee (CC-703)

Next Session PC - 138th Session - 20-24 May 2024
PC - 137th Session - 6-10 November 2023
Previous Sessions and documents PC - 136th Session - 18 April 2023
PC - 135th Session - 13-17 March 2023
See more...
Legal Framework
Article of Constitution

Article V

Origin

Established as a "Co-ordinating Committee" by the Conference at its Third Session (1947), and reconstituted at its Sixth Session (1951, Resolution 84/51). In 1957 the name was changed to Programme Committee. Its size and structure were modified by the Conference at its Nineteenth Session (1977, Resolution 15/77) and at its Thirty-sixth Session in 2009 (Resolution 6/2009, C 2009/REP, para. 140).

Rules of Procedure

See Basic Texts, Vol I - Section E, Rules of Procedure of the Programme Committee

Category Cat.1
Purpose

To assist the Council in carrying out its duties regarding the development and implementation of the Organization's programme activities. Its functions are enumerated in Rule XXVI of the General Rules of the Organization.

Secretary, Programme Committee Ms Jiani TIAN
Membership

Representatives of 12 Member Nations and a Chairperson elected by the Council from specific regions as determined by the Conference for the purpose of Council elections. Members of the Committee shall appoint as their representatives individuals who have shown a continued interest in the objectives and activities of the Organization, have participated in Conference or Council sessions and have special competence and experience in economic, social and technical matters pertaining to the various fields of the Organization's activities. Members of the Committee are elected for a period of two years at the session of the Council following the regular session of the Conference and they are eligible for reappointment.

Chairperson Ms Yael Rubinstein (Israel)
Members
  • Argentina (Mr Carlos Bernardo Cherniak)*
  • Brazil (Ms Carla Barroso Carneiro)*
  • Canada (Mr Maarten de Groot)
  • Japan (Mr Kuraya Yoshihiro)1
  • Malaysia (Mr Abdul Rahman Bin Abdul Wahab)
  • Netherlands (Kingdom of the) (Mr Marcel Beukeboom)
  • New Zealand (Ms Jenny Reid)
  • South Africa (Ms Nosipho Nausca Jean Jezile)*
  • Sudan (Ms Sadia Elmubarak Ahmed Daak)
  • Switzerland (Ms Krisztina Bende)
  • United Republic of Tanzania (Ms Jacqueline Boniface Mbuya)


* Please see the list of Substitute Representatives for the current sessions.

 

 

1Mr Shindo Mitsuaki was designated to replace Mr Kuraya Yoshihiro as the representative of Japan for the remainder of the term of office.

Substitute Representatives

*View List

Current term of office July 2023 - June 2025
Languages (used during the current mandate) Arabic, English, French and Spanish
Document symbol PC
Frequency of Sessions Normally twice a year
Contact information/email

[email protected]

First Session Co-ordinating Committee, March 1949; Programme Committee, March 1958.